Drukarka 3D

Drukarki 3D stały się ostatnio bardzo popularnymi rozwiązaniami, które pozwalają na uzyskiwanie modeli o praktycznie dowolnych kształtach. Są przydatne w wielu branżach, od medycyny i rozwiązań naukowych, aż po zakłady produkcyjne. Jeśli i ty zastanawiasz się, czy warto sięgnąć po to rozwiązanie, upewnimy cię, że tak! Jak jednak wybrać pierwszą drukarkę?

Dlaczego drukarki 3D są tak bardzo popularne?

Popularność drukarek 3D w rozwiązaniach przemysłowych, naukowych i innych wzrasta z dnia na dzień. Jest to spowodowane przede wszystkim ilością możliwości, które dają te urządzenia. Niezależnie od tego, w jakiej branży się z nimi spotykamy, możemy z ich pomocą stworzyć niemal wszystko: od maleńkich elementów, aż po ogromne konstrukcje, składające się z wielu połączonych ze sobą części. Wystarczy tylko projekt i dobrze dobrany materiał – drukarka resztę zrobi sama. To idealne rozwiązanie do celów innowacyjnych, kiedy chcemy sprawdzić, jak zachowa się dany obiekt w wyznaczonym środowisku.

Wśród innych zalet drukarek 3D możemy wymienić także możliwość korzystania z różnorodnych materiałów, z których tworzone są pożądane przez nas obiekty. Mamy do czynienia z matrycami o różnych właściwościach: od delikatnych i półprzezroczystych aż po wytrzymałe, barwne, czy też przypominające drewno albo metal materiały. Co więcej, sam druk odbywa się w sposób szybki, precyzyjny i bardzo powtarzalny, dzięki czemu jest bardzo ceniony w produkcji masowej.

Na uwagę zasługuje sobie także niska cena samych drukarek oraz dostępnych materiałów. Dzięki temu rozwiązanie to staje się coraz bardziej powszechne i może być stosowane dosłownie wszędzie. Intuicyjność użytkowania pomaga w ich wykorzystaniu nawet osobom początkującym.

Produkcja testowa za pomocą drukarki 3D. W czym pomoże?

Rozpoczynanie produkcji na dużą skalę zawsze jest trudne i wymaga całego parku maszynowego, a także dużej ilości osób, które będą je obsługiwać. Co więcej, to przedsięwzięcie wymagające pod względem kosztów inwestycyjnych i czasu. Niepewność, czy takie rozwiązanie się powiedzie, sprawia, że wiele osób zastanawia się, czy w ogóle warto zaczynać.

Alternatywnym rozwiązaniem na małą skalę może być zastosowanie drukarek 3D. Są tanie w eksploatacji, szybkie i bardzo dobrze nadają się do produkcji materiałów testowych. Z ich pomocą możemy stworzyć modele, które pomogą w późniejszym rozwoju projektu. Co więcej, wypuszczenie ich na rynek pozwoli przekonać się, czy będzie odpowiedni popyt na modele testowe, a także czy należy w nich coś jeszcze poprawić. W ten sposób badanie rynku z pewnością będzie łatwiejsze, szybsze i da lepsze wyniki niż przy użyciu wyłącznie metod teoretycznych. Jednocześnie nie pociągnie za sobą tak dużych kosztów i niebezpieczeństw jak rozpoczęcie właściwej produkcji.

Jaką drukarkę 3D wybrać?

Drukarki 3D charakteryzują się różnymi parametrami pracy. W przypadku produkcji testowej najlepsze będą modele o możliwościach profesjonalnych, które pozwolą najlepiej odtworzyć projekt przygotowany na komputerze w rzeczywistości. Dodatkowo z ich pomocą możliwa będzie ciągła produkcja elementów testowych, dzięki czemu powstanie ich seria, gotowa do wypuszczenia na rynek. Tego typu drukarki odznaczają się przy tym wysoką precyzją i jakością druku.

Warto przy tym zauważyć, że tak wysokimi parametrami odznacza się praktycznie każda profesjonalna drukarka 3D cena będzie więc kolejnym wyznacznikiem tego, po jaką sięgniemy. Na początek dobrze będzie zdecydować się na modele ze średniej półki cenowej, które pozwolą przy niewielkiej inwestycji rozpocząć intensywną produkcję, a jednocześnie oferują wiele ciekawych udogodnień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here