Przenośniki taśmowe

Przenośniki znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach, przede wszystkim w różnych gałęziach przemysłu. Kojarzą się najczęściej z fabrykami oraz kopalniami, jednak spotkać może je również w innych miejscach. W artykule opisujemy, czym są i do czego służą.

Czym są przenośniki?

Przenośniki taśmowe to urządzenia transportowe przeznaczone do transportu przedmiotów, najczęściej niewielkich i sypkich materiałów. W ich skład wchodzą krążniki przenośników taśmowych, na których opiera się sama taśma. Za napęd odpowiadają natomiast bębny napędzające, których położenie odpowiada jednocześnie za naciąg taśmy. Całość opiera się na metalowej konstrukcji. Z reguły napędzane są silnikiem elektrycznym.

Rodzaje przenośników taśmowych

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że przenośniki taśmowe są zaledwie jednym z kilka rodzajów przenośników, do których można także zaliczyć m.in. przenośniki:

  • zgrzebłowy
  • śrubowy
  • kubełkowy

W obrębie transporterów taśmowych również można wskazać na różne typu urządzeń. Ze względu na ich mobilność można wyróżnić te stacjonarne oraz mobilne (w tym samojezdne). Maszyny mogą zostać wyposażone w różnego rodzaju usprawnienia, do których zaliczają się wagi, wykrywacze metalu, osłony chroniące przed czynnikami zewnętrznymi, a także odpowiednie sygnalizatory i czujniki (np. zerwania taśmy).

Zastosowanie przenośników taśmowych

Istnieje wiele gałęzi przemysłu, w których opisywane urządzenia są wykorzystywane. Rozpoczynając od najbardziej z przenośnikami kojarzonych kamieniołomów, żwirowni i kopalni przez przedsiębiorstwa budowlane, kończąc natomiast w handlu i usługach – przenośniki są przecież wykorzystywane w wielu sklepach spożywczych jako podajniki zakupów przy kasach. Wykorzystywane są też na lotniskach przy załadunku bagażu do samolotów. Odpowiednio dostosowane części eksploatacyjne urządzenia, takie jak krążniki przenośników taśmowych, pozwalają dobrać odpowiednie rozwiązania do przewidzianych zadań i transportowanego materiału (ma to znaczenie ze względu na obciążenie, jakiemu maszyna może być poddawana w trakcie pracy).

Mnogość branż, w których z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie, czyni z przenośników taśmowych urządzenia niezwykle użyteczne. Producenci tych maszyn potrafią zaproponować rozwiązania dostosowane do potrzeb klientów, uwzględniając specyfikę danej pracy i dobierając w tym celu odpowiednie podzespoły do oferowanych transporterów. W ten sposób użytkownik jest w stanie zoptymalizować funkcjonowanie swojego przedsiębiorstwa, wykorzystując posiadany sprzęt w możliwie najbardziej efektywny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here