Maszyny fleksograficzne dla drukarni

W dzisiejszym dynamicznym świecie druku wybór odpowiedniej maszyny fleksograficznej jest kluczowy dla sukcesu każdej drukarni. Decyzja ta wymaga gruntownego rozważenia, biorąc pod uwagę zarówno aspekty techniczne, jak i biznesowe. Odpowiednia maszyna fleksograficzna może znacząco wpłynąć na jakość druku, wydajność produkcji oraz konkurencyjność na rynku. W tym artykule przyjrzymy się głębiej, jak podejść do wyboru dostawcy maszyn fleksograficznych, analizując kluczowe czynniki, które powinny być brane pod uwagę. Ponadto, zaprezentujemy korzyści związane z inwestycją w maszyny fleksograficzne oraz omówimy, dlaczego marka EMIPAK jest godna uwagi na tym konkurencyjnym rynku. Gotowi na głębszy wgląd w świat maszyn fleksograficznych? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak dokonać mądrego wyboru i osiągnąć sukces w branży drukarskiej.

Zakup maszyny fleksograficznej – ważna decyzja

Zakup drukującej maszyny fleksograficznej to poważna decyzja dla drukarni, gdyż wymaga sporych nakładów inwestycyjnych. Aby sfinansować zakup takiej maszyny, drukarnie często ubiegają się o dotacje lub środki z innych źródeł, np. leasing, kredyty. To sprawia, że wiele drukarni poświęca sporo czasu na sprawdzenie rynku – jakie nowości pojawiły się od poprzedniego zakupu, jaka marka jest wiodąca w kategorii, jaki jest dostęp do serwisu. Są drukarnie, które nie oszczędzają na podróżach, odwiedzają różnych producentów, wykonują testy, uczestniczą w dniach otwartych. Zdarza się, że nawet jeśli potencjalny dostawca się spodoba i przejdzie pierwszy etapy castingu to na jednej wizycie u producenta maszyny się nie kończy.

Do inwestycji w maszynę fleksograficzną warto podejść z 2 stron

  1. Od strony technicznej – weryfikując możliwości maszyny, sprawdzając jakie technologie i rozwiązania są dostępne, co jest MUST HAVE na rynku. Maszyny fleksograficzne to rozwinięta technologia, która stale ewoluuje, wprowadzając coraz to nowe innowacje. Wybór odpowiednich technologii może znacząco wpłynąć na jakość druku i wydajność produkcji.
  2. Od strony biznesowej – uwzględniając swoją perspektywę. To oznacza rozważenie, czego brakuje w dotychczasowym parku maszynowym, co mogłoby przesunąć drukarnię na lepszą pozycję względem konkurencji. Należy także brać pod uwagę perspektywę klientów – czego oczekują od drukarni, jakie wyzwania stawiają, co zmotywuje ich do długotrwałej relacji z drukarnią lub sprawi, że zdecydują się na zmianę dostawcy opakowań/etykiet. Oczywiście warto zidentyfikować te obszary i przełożyć je na rozwiązania, jakie oferują producenci maszyn fleksograficznych.

Maszyny fleksograficzne – analiza biznesowa przed zakupem 

Przygotowując się do projektu od strony biznesowej warto sięgnąć po narzędzie nazywane analizą SWOT. Jest to proste zestawienie, które zawiera mocne i słabe strony aktualnej sytuacji w drukarni oraz szanse i zagrożenia jakie występują lub mogą pojawić się w przyszłości. Często mamy takie zestawienia w głowie, ale przelanie ich na papier oraz omówienie z zespołem produkcyjnym czy handlowym może być bardzo pomocne i rozwijające dla wszystkich uczestników analizy.

Podczas analizy warto ocenić możliwości produkcyjne, zasoby ludzkie w zespole produkcyjnym, poziom umiejętności zespołu, ale też dotychczasową wydajność, straty produkcyjne, poziom reklamacji, itp. Nie można też zapomnieć o perspektywie klientów drukarni. W tym celu przyda się wymiana opinii z działem handlowym – czego szukają klienci drukarni, jakie segmenty rynku drukarnia obsługuje, jakie są trendy i wiele innych.

Stawiaj cele

Kolejnym krokiem po wykonanej analizie powinno być postawienie celów jakie firma, czy dział produkcji stawia sobie na najbliższe lata. Dopiero z tą wiedzą można przystąpić do poszukiwania dostawców maszyn fleksograficznych. Dzięki temu drukarnia wie czego szuka i do potrzeb dobiera konkretne rozwiązania technologiczne. Mając taką analizę łatwiej weryfikować potencjalnych dostawców, łatwiej zadawać im pytania.

Jak kwalifikować dostawców do projektu

Po wstępnym etapie weryfikacji własnych potrzeb drukarnie zazwyczaj zapraszają do rozmów 2-4 producentów maszyn fleksograficznych. Bardzo często kierują się nieświadomie poniższymi informacjami:

  • Doświadczenie na rynku – firmy z długoletnim doświadczeniem zetknęły się już z niejednym pytaniem i niejeden problem musiały rozwiązać, taki dostawca zyskuje na wiarygodności.
  • Liczba instalacji w danym kraju – im więcej instalacji, tym większe doświadczenie i dopasowanie się do różnych oczekiwań i większa gwarancja dostępności opieki serwisowej.
  • Łatwy dostęp do serwisu – tu sprawdzi się też możliwość zdalnych połączeń oraz bardzo szybka komunikacja polegająca na bieżącym dostarczaniu nagrań, zdjęć, które pozwolą rozwiązać problem.
  • Komunikacja i styl pracy – w Polsce bliżej nam do kultury europejskiej niż do azjatyckiej lub amerykańskiej. Warto sprawdzić, czy będzie możliwość komunikacji w j. polskim i czy na pewno biznesowo jest po drodze drukarni i dostawcy.
  • Opinie i referencje – opinie zasłyszane z rynku są bardzo cenne. Kiedy słyszymy, że dana marka zagościła w kilkudziesięciu drukarniach nabieramy przekonania, że sprzęt musi być dobry.
  • Własne doświadczenia – jeśli jesteśmy już użytkownikiem konkretnej marki, to albo decydujemy się na rozwój znajomości z marką lub chcąc zredukować niedogodności rozważamy nowego dostawcę.
  • Żywotność urządzeń – dobra maszyna fleksograficzna może pracować nawet 20 lat.

Po wybraniu kilku producentów i zaproszeniu ich do negocjacji warto sprawdzić szczegółowo jakie rozwiązania technologiczne są dzisiaj dostępne. Informacje o tym, na co najczęściej zwracają uwagę polskie drukarnie szukając dostawcy maszyn fleksograficznych znajdziesz w kolejnym materiale.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem maszyny fleksograficznej i poszukujesz renomowanego dostawcy, warto zwrócić uwagę na markę EMIPAK. Nasza firma ma długoletnie doświadczenie na rynku i wielu zadowolonych klientów. Oferujemy nowoczesne maszyny fleksograficzne, które spełnią Twoje oczekiwania pod względem jakości druku i wydajności produkcji. Ponadto, zapewniamy kompleksowe wsparcie techniczne i serwis, co pozwala nam dbać o satysfakcję naszych klientów na każdym etapie współpracy. Wybierając EMIPAK, inwestujesz w solidne i sprawdzone rozwiązania, które przyniosą Ci długotrwałe korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here