5 prostych sposobów na oszczędzanie

Chociaż większość Polaków zarobione pieniądze wydaje na bieżąco, rośnie grupa osób zainteresowanych systematycznym oszczędzaniem. I Ty chcesz zacząć gromadzić środki? Poznaj kilka sprawdzonych metod, dzięki którym uzyskasz sporą sumę.

Nie trzeba mieć pokaźnego kapitału, aby móc go pomnażać. Oszczędzać można zacząć już od najmniejszych kwot, systematycznie odkładając środki. Wystarczy skorzystać z kilku poniższych sposobów, dzięki którym uda się sporo zaoszczędzić.

  1. Konto oszczędnościowe

To jeden z najczęściej wybieranych sposobów gromadzenia kapitału. Konto oszczędnościowe niesie za sobą wiele korzyści, pozwalając m.in. na zarabianie już od pierwszej złotówki. Zaletą oprocentowanego rachunku jest pewny zysk oraz bezpieczeństwo kapitału. Dodatkowym atutem jest pełna dowolność w zakresie wpłat – tylko oszczędzający decyduje, jak często i jak duże kwoty będzie wpłacać na konto.

Ile można zarobić? Tutaj wszystko zależy od oprocentowania. Przykładowo, Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku to aż 2% w skali roku.

  1. Odkładanie „końcówek”

W sklepach często dokonujesz płatności gotówkowych? Jeśli tak, resztę z każdego zakupu przeznacz na oszczędności. W ten sposób masz szansę odkładać codziennie mniejszą lub większą kwotę, a co za tym idzie dość szybko zgromadzisz spore oszczędności.

  1. Odkładanie pięciozłotówek

Odkładanie pięciozłotówek to kolejna propozycja dla osób, które w sklepach płacą gotówką. Gdy sprzedawca wyda resztę, w której znajdą się monety pięciozłotowe, przeznacz je na oszczędności. Za każdym razem wrzucaj je do skarbonki. Zdziwisz się, jak dużą sumę uzbierasz w ciągu kilku miesięcy.

  1. Ograniczenie wydatków

Czy kiedykolwiek przyglądałeś się swoim miesięcznym wydatkom? Jeśli nie, czas najwyższy to zrobić. Szybko przekonasz się, jak wiele pieniędzy ucieka z Twojego portfela – i to całkiem niepotrzebnie.

Przeanalizuj domowy budżet i wyeliminuj te koszty, które są zbędne. Być może nie potrzebujesz tak często jeść na mieście? Może warto od czasu do czasu pojechać do pracy środkiem transportu miejskiego lub umówić się ze znajomym? W kolejnym miesiącu „uzyskane” w ten sposób pieniądze potraktuj jako oszczędności.

  1. Lokaty

Aby móc oszczędzać na lokatach, trzeba zgromadzić większy kapitał. To z kolei przekłada się na wyższe możliwe do wypracowania odsetki. Zaletą takiego rozwiązania jest lepsza motywacja do oszczędzania – pieniądze zamrożone na określony czas nie są wykorzystywane przez oszczędzającego.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić w życie wszystkie wyżej wymienione metody. Wzajemnie się uzupełniają, pozwalając na zgromadzenie jeszcze większego kapitału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here