Co wchodzi w skład ubezpieczenia OC?

OC, czyli odpowiedzialność cywilna, to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce. Dzięki niemu kierowcy nie muszą się martwić o szkody, które wyrządzili nieumyślnie prowadząc samochód. Co dokładnie obejmuje ubezpieczenie OC? Gdzie obowiązuje? W jakich okolicznościach towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania? W jaki sposób wybrać najkorzystniejszą ofertę OC? Odpowiadamy na kluczowe pytania.

Jakie zdarzenia obejmuje polisa OC?

Każda szkoda, jaką wyrządzi kierowca w naturalny sposób może doprowadzić do roszczenia, nierzadko opiewającego na wysoką kwotę. Ubezpieczenie OC chroni właściciela pojazdu (bądź kierowcę) przed właśnie tymi kosztami, które pokryje ubezpieczyciel. Zakres polisy jest regulowany ustawowo, a w jego skład wchodzą kolizje drogowe, potrącenie osób i zwierząt, jak również szkody wyrządzone mieniu – choćby budynkom, barierkom czy hydrantom. Co ważne, zadaniem polisy jest również ochrona pasażerów, nawet w przypadku, gdy sprawcą zdarzenia jest kierowca pojazdu, w którym podróżowali.

Prawo obligatoryjnie reguluje także wysokość polisy. Na rzecz osób poszkodowanych (leczenie, rehabilitacja itp.) wynosi ona równowartość  5 mln euro. W przypadku uszkodzenia mienia w grę wchodzi z kolei równowartość 1 mln euro. Trudno wyobrazić sobie zatem szkody, które przekroczyłyby te wartości.

Co pokrywa ubezpieczenie?

Na rzecz poszkodowanych osób ubezpieczenie OC pokrywa między innymi naprawę uszkodzonego auta wraz z wynajęciem auta zastępczego lub rekompensatę za jego stratę. Z polisy sfinansowana zostanie także ewentualna akcja ratunkowa, leczenie, rehabilitacja, zadośćuczynienie bądź odszkodowanie. Innymi słowy, nieumyślni sprawcy wypadków i kolizji nie muszą martwić się o potencjalne bardzo poważne straty finansowe za sprawą polisy OC.

W jakich sytuacjach OC nie działa?

Nieumyślne sprawstwo stanowi kluczowe pojęcie w kontekście ubezpieczenia OC. Towarzystwo z pewnością odmówi realizacji postanowień polisy, jeśli szkody zostały wyrządzone celowo. Do tych sytuacji zalicza się nie tylko działania umyśle, ale także ucieczka z miejsca zdarzenia, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, a także bez uprawnień. Oczywiście polisa nie odnosi się także do podróży skradzionym lub wykorzystanym bez zgody właściciela pojazdem.

Jak znaleźć najtańsze i sprawdzone OC?

W związku z tym, że zakres ubezpieczenia OC jest regulowany prawnie, oferty poszczególnych towarzystw niewiele różnią się od siebie. W grę mogą wchodzić tylko dodatkowe usługi, takie jak holowanie po spowodowaniu wypadku. Zasadniczo, poza opiniami na temat obsługi towarzystwa ubezpieczeniowego, możemy kierować się ceną polisy. W znalezieniu najtańszej i spełniającej oczekiwania właściciela pojazdu bardzo pomoże kalkulator ubezpieczeniowy, który można znaleźć pod tym adresem:

https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/

Wystarczy wypełnić specjalny kwestionariusz, aby poznać oferty polisy OC kilkunastu renomowanych i sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych. Po wyborze najkorzystniejszej, można ją łatwo kupić przez internet nie wychodząc z domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here