3 zasady bezpiecznego pożyczania

Właściwie dobrana pożyczka to sposób na szybkie rozwiązanie swoich problemów z płynnością finansową. Warto jednak pamiętać, że każda decyzja, która ma wpływ na stan naszych finansów, wiąże się również z ryzykiem, dlatego przed skorzystaniem z takiej oferty należy dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw – czy na sfinansowanie swoich wydatków faktycznie potrzebujesz pożyczki, a jeśli tak, jaka kwota jest Ci potrzebna? Na co należy zwrócić uwagę, by wybrana przez nas pożyczka była dla nas bezpieczna?

Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?

Na samym początku warto jednak poruszyć kwestię bezpieczeństwa zaciągania pożyczek w firmach pozabankowych – to istotne, ponieważ wielu osobom automatycznie kojarzą się one z podwyższonym ryzykiem. Obecnie takie przekonanie nie oddaje jednak rzeczywistości, działalność pożyczkodawców pozabankowych regulowana jest przepisami prawa, wynikającymi między innymi z Ustawy o kredycie konsumenckim. Sprawia to, że konsumenci są prawnie chronieni przed nieuczciwymi praktykami. Nie zwalnia nas to oczywiście z rzetelnej oceny swoich finansów i szukania wiarygodnych ofert.

By pomóc Ci w podjęciu decyzji i umożliwić wybranie najkorzystniejszej oferty, poniżej omówimy podstawowe zasady bezpiecznego pożyczania.

#1 Nie pożyczaj więcej, niż jesteś w stanie zwrócić

Zaciągając pożyczkę, często skupiamy się przede wszystkim na bieżących potrzebach i nie przykładamy dużej wagi do kwestii związanych z jej spłatą. Pożyczki pozabankowe, oprócz tych udzielanych w systemie ratalnym, charakteryzują się z reguły dość krótkim okresem spłaty, takie podejście może prowadzić więc do pojawienia się trudności związanych z terminowym zwrotem pożyczonej sumy. Niewywiązanie się z umowy prowadzi nie tylko do naliczania odsetek, ale wpłynie też na naszą zdolność kredytową, co może ograniczyć możliwość zaciągania pożyczek w przyszłości. Na szczęście uniknięcie takich komplikacji nie jest trudne i wiąże się przede wszystkim z realną oceną swojego budżetu – wybierając wysokość pożyczki, należy zdecydować się na kwotę, której uzbieranie w wyznaczonym terminie jest dla nas możliwe.

Istotna jest tutaj również jeszcze jedna kwestia – w celu oszacowania możliwości spłaty pożyczki należy skupić się nie na kwocie pożyczki, ale na kwocie do zwrotu, która zawiera w sobie też całkowity koszt takiego zobowiązania.

#2 Szukaj korzystnych i wiarygodnych ofert

Ogromna ilość ofert pożyczkowych, jakie dostępne są obecnie dla pożyczkobiorców, ma zarówno zalety, jak i wady. Największą zaletą jest bez wątpienia różnorodność. Daje nam to możliwość znalezienia rozwiązań odpowiadających naszym potrzebom, zarówno pod względem ich rodzaju – poza popularnymi chwilówkami online to także pożyczki domowe czy ratalne, jak i dostępnych kwot czy czasu spłaty. W dodatku duża konkurencja wśród firm pożyczkowych sprawia, że oferowane warunki są coraz korzystniejsze. Jednocześnie komplikuje to jednak kwestię wyboru konkretnej oferty – porównywanie wszystkich dostępnych opcji może być czasochłonne a bez szczegółowej wiedzy na temat działania branży dostrzeżenie różnic pomiędzy poszczególnymi pożyczkami oraz ocena ich wiarygodności może być trudna. Jak więc wybrać korzystną pożyczkę? Warto skupiać się na ofertach firm o ugruntowanej pozycji w branży – opinie klientów zadowolonych ze współpracy są najlepszą reklamą wiarygodności danej firmy.

#3 Przeczytaj umowę przed jej podpisaniem

Szukając pożyczki, porównujemy ze sobą różne oferty, zwracając uwagę na prezentowane w nich warunki i wymagania, w rzeczywistości jednak najważniejsze są zapisy znajdujące się w umowie pożyczki. To właśnie ten dokument reguluje dokładne zasady, na jakich udzielana jest pożyczka oraz jak wyglądać ma jej spłata. Przed zdecydowaniem się na współpracę i złożeniem na umowie swojego podpisu należy dokładnie ją przeczytać, by upewnić się, że treść zgodna jest z tym, co zostało nam obiecane w ofercie. Jeżeli jest inaczej lub jakieś fragmenty są dla nas niejasne, decyzję o pożyczce warto odłożyć do momentu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości.

Stosowanie się do powyższych zasad jest bardzo proste i nie jest czasochłonne, pozwala jednak na zapewnienie sobie bezpieczeństwa i podreperowanie swoich finansów bez ryzyka i komplikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here