Pamiętaj, że nikt nie rodzi się, by sprawować jakiś konkretny zawód. Nie każdy też jest fanem tego nad czym spędził życie, a mimo to sporo takich ludzi dochodzi ostatecznie do najwyższych celów, podróżuje po całym kraju i w końcu uzyskuje status autorytetu. Niewykluczone, że programowanie Pascal uczyni Cię fascynatem – ale na pewno pomoże Ci w znalezieniu pracy!

Pascal programowanie – dobry początek

Jeśli to Twój pierwszy kontakt z programowaniem w języku Pascal. to gratuluję postawienia najważniejszego kroku. Właśnie wkraczasz w przygodę, którą tysiące osób uważa za niezwykle satysfakcjonującą. Programowanie bywa problematyczne, ale jak najbardziej pozostaje w Twoim zasięgu.

Wiedzą w tym temacie może pochwalić się wiele tysięcy osób, niektóre posiadły ją przez kursy online, inni osobiście. Programiści Pascal których spotykamy – tak zwane żółtodzioby jak i starzy wyjadacze – pochodzą z przeróżnych środowisk. Niebawem sam dowiesz się, że fachowcami bywają zarówno osoby zaawansowane wiekowo, jak i uczniowie szkół ponadpodstawowych. Na kursy i inne zajęcia uczęszczają studenci i emeryci, a nawet nastolatkowie – i każdy z nich jest w stanie wywalczyć potrzebne kwalifikacje.

Dowiedz się, czym jest Pascal

Ustalmy na początku: wspaniale, że zanim rozpocząłeś sam kurs postanowiłeś usłyszeć o podstawach i poczytać o tym czym Pascal programowanie jest i jaka jest jego istota. Wszakże dobrze przygotować swój mózg a także miejsce do nauki, aby komfortowo się edukować i utrwalać nowe dane. A więc z czym mamy do czynienia.
Pascal to język programowania pojawił się już w latach 60., a więc w epoce bardzo dawnej. W przeciwieństwie do języka C który został stworzony jako język programowania wysokiego poziomu ale zapewniający ciągle dostęp niskopoziomowy jak języki asemblera, Pascal został stworzony przede wszystkim jako język do tworzenia strukturalnych aplikacji. Pascal przez długi czas należał do najpopularniejszych, zwłaszcza w Polsce. Wszystko w związku z dostępnością kompilatorów… w pirackich wersjach. Ale też ze względu na prostotę języka oraz jego popularyzację przez uniwersytety.

Jeśli masz Maca…

Jeśli używasz Macintosha, to nie powinieneś mieć zbyt wiele przygotowywania, ponieważ część języków kodowania można bez trudu inicjować z poziomu wiersza poleceń systemu MacOS. Jeśli jeszcze nigdy nie miałeś okazji skorzystać z takiej opcji, to i tak niezbędny program zlokalizujesz stosunkowo łatwo. Wystarczy wejść do katalogu aplikacji, następnie do katalogu narzędzi, a w nim odszukać program Terminal i rzecz jasna go włączyć.

W odróżnieniu od komputerów Mac, wiersz poleceń na komputerach PC nie gwarantuje domyślnie możliwości wykonywania kodu pisanego w Pascalu. Można jednak korzystać z odpowiednich serwisów i programów.

Rozpocznij przygodę

Jeżeli przygotowałeś już sobie odpowiednie środowisko pracy, to nadszedł nareszcie czas, by stworzyć pierwszy program. Oto jak się do tego zabrać. Do tego celu nieodzowne jest użycie programu do edycji tekstu. Zaznaczmy jednak, że edytor to jednak nie to samo co procesor tekstów. Programy nazywane procesorami tekstów wstawiają do treści plików niewidzialne znaczniki formatujące. Jeżeli byś zechciał wykonać kod programu napisany w Wordzie, to bez wątpienia próba nie może skończyć się dobrze.

Jeżeli już zdobyłeś odpowiedni program do edycji tekstu, to jesteś gotowy do wpisywania kodu. Sięgnij do podręcznika i wyczaruj coś co będziesz mógł nazwać swoim pierwszym programem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here