Jak znaleźć dobrego dietetyka i trenera personalnego w jednym

Coraz częściej zaczynamy dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Przykładamy też większą wagę do swojego wyglądu i chcemy być sprawniejsi fizycznie. To wszystko nakłada się na zwiększoną liczbę osób uprawiających jakieś sporty, stosujących dopasowane do nich diety i sięgających po pomoc ekspertów. Najczęściej są to albo dietetycy albo profesjonalni trenerzy indywidualni. A jeśli oba te zawody połączyć w jedno? Czy łatwo będzie znaleźć takiego eksperta?

Rola dietetyka

W najszerszym znaczeniu dietetykiem można nazwać osobę przygotowującą plan dietetyczny w oparciu o aktualne zapotrzebowanie danej jednostki. Może być to dieta na redukcję tkanki tłuszczowej (odchudzająca), na przyrost masy mięśniowej, ale też dieta typowo zdrowotna, np. dla cukrzyków albo osób po zawale. Dietetyk musi najpierw określić cel diety, dowiedzieć się, do czego ma ona prowadzić i jakich efektów dana osoba po niej oczekuje. Następnie poznaje preferencje żywieniowe klienta oraz wyniki jego badań (najczęściej morfologia i hormony), aby jak najlepiej dopasować dietę.

Rola trenera personalnego

W indywidualnych trenerów działa to zupełnie inaczej. Chociaż mogą zajmować się kwestiami dietetycznymi, najczęściej ich rola sprowadza się do opracowania planów treningowych na siłowni lub w warunkach domowych. Mogą być to plany podzielone tak samo jak diety – na redukcję, przyrost masy, utrzymanie sylwetki lub jej kształtowanie, a więc w zależności od celu, jaki się chce osiągnąć. Aby były skuteczne, trzeba je rzetelnie wypełniać i nie odpuszczać, nawet jeśli pojawi się kryzys i chwila zwiątpienia.

Połączone role

Dużym wyzwaniem jest znalezienie eksperta takiego jak trener indywidualny Paweł Głuchowski, który będzie jednocześnie i trenerem, i dietetykiem, a więc zaoferuje w pełni kompleksową usługę. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ od jednej osoby otrzymuje się nie tylko profesjonalnie przygotowaną dietę, ale i plan treningowy opracowany właśnie pod nią i ją uzupełniający. Dodatkowo to też duża oszczędność finansowa, ponieważ zamiast dwóm specjalistom płaci się jednemu, a efekty działania są często o wiele lepsze, bo dieta i treningi doskonale ze sobą współgrają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here