Z czego produkowane są panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne cieszą się w dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego wiele osób nie ma pojęcia z czego one się składają. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Z czego tak naprawdę zrobione są ogniwa fotowoltaiczne?

Ogniwa fotowoltaiczne spełniać będą swoje podstawowe zadania tylko wtedy, gdy przy ich produkcji skorzysta się z odpowiednich pierwiastków mogących pochwalić się właściwościami półprzewodnikowymi. W dzisiejszych czasach większość producentów paneli fotowoltaicznych korzysta z krzemu, selenu i germanu.

Jak powszechnie wiadomo w przewodzeniu najważniejszą rolę odgrywa powyżej wymieniony krzem. Pierwiastek ten na ostatniej powłoce posiada 4 elektrony walencyjne, które tak naprawdę odpowiadają za zjawisko fotoemisji. Krzem łączony jest z selenem, dzięki czemu możliwa jest do uzyskania zdecydowanie większa liczba elektronów. Jak powszechnie wiadomo im więcej elektronów walencyjnych, tym oczywiście można liczyć na silniejsze zjawisko fotoemisji.

Przy opisywanych panelach krzemowych pamiętać należy jedynie o tym, aby unikać zacienienia. Wbrew pozorom panele fotowoltaiczne nie radzić będą sobie za dobrze również przy bardzo dużym natężeniu słońca.

Jak zbudowane są panele PV?

Panele słoneczne zbudowane są z modułów, które połączone są ze sobą równolegle i szeregowo. Kluczem do sukcesu jest to, aby poszczególne moduły ustawić pod odpowiednim kątem, dzięki czemu będzie można znacząco zwiększyć efektywność poboru energii z promieni słonecznych. Nowoczesne panele fotowoltaiczne mogą pochwalić się dużą odpornością na różnego typu zanieczyszczenia, korozję i wilgoć.

Producenci korzystają z czterech głównych technologii produkcji paneli fotowoltaicznych. Mowa tutaj oczywiście o technologii krystalicznej, organicznej, cienkowarstwowej i kilkuwarstwowej. Warto wspomnieć również o tym, że przy panelach słonecznych, można wyróżnić dwa różne rodzaje połączeń elektrycznych.

Połączenia równoległe wykorzystywane są głównie w układach off-grid. W modelach tych największy nacisk kładziony jest na bardzo wysoki poziom natężenia prądu. Drugim rodzajem są połączenia szeregowe, w których to sumuje się napięcia poszczególnych paneli, a natężenie jest zawsze stałe. Tego typu połączenia najczęściej stosuje się w systemach string on-grid.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here