Wczesne wykrywanie chorób rezonansem magnetycznym szansą dla pacjenta

Diagnostyka jest obecnie jedynym sposobem na wykrywanie chorób i dolegliwości zdrowotnych. Do jej skutecznego przeprowadzenia konieczny jest dokładny wywiad lekarski, ale i często szczegółowe badania diagnostyczne. Do głównych należy rezonans magnetyczny, który pozwala wykryć wiele chorób w bardzo wczesnym, jeszcze mało groźnym stadium. A to z kolei umożliwia błyskawiczne wdrożenie leczenia i większe szanse dla pacjenta na dojście do zdrowia.

Dla kogo badanie rezonansem?

Odpowiedź jest prosta: dla każdego, ponieważ rezonans magnetyczny jest badaniem diagnostycznym o bardzo szerokim spectrum. Pozwala wykryć i zdiagnozować choroby płucne, układu krążenia, immunologiczne, kostne, stawowe a nawet układu nerwowego. Dodatkowo nie posiada praktycznie żadnych przeciwwskazań (prócz posiadania w ciele elementów metalowych i ewentualnie bycia w ciąży), a przy tym jest całkowicie nieinwazyjne. Rezonans to pierwszy krok do zbadania pacjenta „od środa” bez konieczności podejmowania bardziej inwazyjnych metod. W szczególności powinni wykonywać je chorzy onkologiczny lub będący w takiej grupie ryzyka, a także pacjenci z problemami z sercem czy zaburzeniami oddechowymi.

Proste przygotowanie do badania

Sam rezonans magnetyczny http://www.eurodiagnostic.pl/ jest badaniem szybkim, prostym i bezbolesnym. Również przygotowanie do niego nie wymaga specjalnych wyrzeczeń. Jeśli bierze się jakieś leki, można je normalnie przyjąć. Dozwolone jest picie napojów, ale najlepiej wody a nie przetworzonych (słodkie, gazowane), za to należy pozostać na czczo. Nie zawsze jest to warunek bezwzględny i stosuje się go głównie do pacjentów, którym dożylnie podawany jest kontrast. Poza tym trzeba oczywiście zdjąć wszystkie metalowe elementy, w tym biżuterię, kolczyki oraz ubrać się w taki sposób, aby strój ich nie zawierał.

Wyniki wiele powiedzą

Badanie opisywane jest na bieżąco przez specjalistę w zakresie diagnostyki, więc pacjent już przy wyjściu ma w ręce pełne wyniki. Wyjątkiem mogą być szersze badania obejmujące więcej niż jeden narząd. Wtedy na dokładny opis należy trochę poczekać. Dzięki wynikom lekarz prowadzący może szybko wyłapać wszelkie nieprawidłowości i wdrożyć właściwe leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here