Płyty elewacyjne drewnopodobne

Elewacje zewnętrzne domów z naturalnych surowców takich jak kamień i drewno coraz częściej możemy dostrzec na polskich ulicach. Takie materiały wracają do łask, doceniane za ich elegancję oraz wpasowanie w ekologiczny styl życia. Czy jednak zawsze to naturalne drewno będzie sprawdzało się najlepiej? Poznaj wady i zalety drewna oraz płyt drewnopodobnych!

Elewacja drewniana, czyli dom w zgodzie z naturą

Drewniane wykończenia ścian zewnętrznych cenione są przede wszystkim za estetykę. Taki styl prezentuje się pięknie zarówno na starszych budynkach, jak i w nowoczesnej architekturze. Nawet prosty, niepozorny dom zyskuje na ozdobieniu go drewnem, sprawiając od razu wrażenie cieplejszego i przytulniejszego. Elewacje zewnętrzne domów wykorzystujące deski drewniane zapewniają też z reguły dobrą izolację termiczną. Poszczególne parametry techniczne różnią się jednak znacznie w przypadku poszczególnych gatunków drewna. Każdy jednak, kto chce latami cieszyć się atutami drewnianej elewacji, musi koniecznie pamiętać o jej regularnej impregnacji (najlepiej w porze letniej). Jeśli odpowiednio nie zadbamy o drewno, będzie ono niszczeć pod wpływem czynników atmosferycznych.

Płyty elewacyjne drewnopodobne – alternatywa dla naturalnego drewna

Choć słowo „imitacja” w pierwszej chwili nie budzi zbyt pozytywnych skojarzeń, zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej płytom elewacyjnym drewnopodobnym. Dzięki nim szybko stworzymy wymarzoną elewację bez potrzeby późniejszej regularnej konserwacji. Taką płytę wystarczy zainstalować (montaż jest bardzo prosty) i nie potrzeba później żadnej ingerencji w elewację. Efekt, jaki uzyskamy, będzie łudząco podobny do naturalnego drewna i z pewnością zmyli oko nawet najbardziej dociekliwych sąsiadów. Co więcej, płyty elewacyjne drewnopodobne wykazują świetną wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, zwykle są też po prostu tańsze niż naturalne drewno.

Co wybrać – płyty elewacyjne drewnopodobne czy naturalną drewnianą elewacje ?

Drewno naturalne z pewnością jest materiałem ekologicznym, szlachetnym i – w zależności od gatunku – mniej lub bardziej trwałym. Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które chcą być wierne tradycji i korzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Warto jednak zawsze pamiętać, że obecnie mamy na rynku łatwo dostępną alternatywę w postaci płyt drewnopodobnych, którym również nie można odmówić szeregu zalet. W niektórych przypadkach taka opcja może nawet okazać się lepsza, ponieważ zwalnia nas z obowiązku sumiennego dbania o regularną konserwację elewacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here