Kredyt we frankach szwajcarskich

Posiadanie zadłużenia hipotecznego w walucie obcej jest dzisiaj obarczone wieloma problemami. Największym z nich są oczywiście wahania kursowe, które wielu osobom podniosły pierwotną ratę kredytu nawet kilkukrotnie. Oznacza to, że dzisiaj mieszkając w swoich wymarzonych domach, nadal w znacznej mierze spłacają oni odsetki należne bankowi, zamiast faktycznego kapitału.

To nie jedyne zmartwienie frankowiczów, jednak pocieszające jest to, że nie są ze swoimi problemami sami. Spora grupa otrzymała już profesjonalne wsparcie prawnicze, które skutkowało nierzadko rozwiązaniem niekorzystnych umów bankowych, a nawet zwrotem niepoprawnie pobranych środków.

Pozwanie banku – czy to możliwe?

Wiele osób nawet nie wie o tym, jakie ma prawa i możliwości. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że bank także nie jest bezkarny i można go pozwać, aby otrzymać zadośćuczynienie. Tymczasem niemal wszyscy, posiadający kredyt indeksowany kursem CHF lub denominowany do CHF mogą ubiegać się o złagodzenie negatywnych następstw podpisanych umów. Te początkowo jawiły się jako szansa na spore oszczędności, ale tylko do momentu, aż kurs franka szwajcarskiego nie zaczął się zmieniać na niekorzyść kredytobiorców.

Szanse na wygranie sprawy z bankiem

Oczywiście wielu frankowiczów, zanim podejmie decyzję o wystąpieniu na drogę sądową, chce poznać swoje szanse w takim procesie. Otóż dzisiaj znamy już wiele pozytywnie rozstrzygniętych spraw, które zostały rozstrzygnięte na korzyść pozywającego. Podstawą do wydania takiego postanowienia okazały się niepoprawnie sformułowane umowy kredytowe, w tym abuzywność klauzul denominacyjnych czy indeksacyjnych.

Stwierdzenie nieważności umowy prowadzi do ich rozwiązania, a także wymusza na bankach zwrot zasądzonych kwot wraz z odsetkami i obciąża je kosztami postępowania sądowego.

Współpraca z prawnikiem

Sprawy sądowe z bankami można wygrać, ale wymaga to ogromnego zaangażowania czasu i znajomości przepisów. Raczej nikt nie zdecyduje się wyruszyć na taką batalię samodzielnie, bez pomocy doświadczonego prawnika. Wybieraj kancelarie, których specjalizacją jest kredyt CHF i związane z nim komplikacje. Na pewno warto zaufać specjalistom, mogącym pochwalić się zakończonymi z sukcesem sprawami o podobnej tematyce.

Nie tylko frankowicze – kto jeszcze może czuć się oszukany?

Wiele osób w Polsce ma ograniczone zaufanie do instytucji finansowych. Negatywnych opinii nie poprawiają skandale wokół kredytów indeksowanych CHF, ale też innych afer finansowych. Wśród nich były polisolokaty oraz sprawy GetBack. Czy klienci muszą borykać się z nimi sami? Czy sami mogą osiągnąć sukces w potyczce z bankiem? 

Na pewno będzie to niesłychanie stresujące, czasochłonne i trudne. Nic dziwnego, że większość decyduje się wejść na drogę sądową przy wsparciu dobrego prawnika, wyspecjalizowanego w danej dziedzinie. Oto 3 rodzaje spraw, w których bez prawnika nie odzyskasz pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here