Jak wybrać noktowizor?

Noktowizor jest urządzeniem znanym już od 1926 roku. Pozwala na widzenie w ciemności, które wykorzystywane było w celach wojskowych – początkowo przez III Rzeszę, a następnie również w innych krajach. Z czasem noktowizory zdobyły sobie miejsce wśród wyposażenia różnych służb, takich jak policja, ochrona, a nawet grupy paramilitarne. Obecnie stały się popularnymi urządzeniami optycznymi również wśród osób cywilnych, między innymi miłośników gier taktycznych, zapaleńców survivalu, czy myśliwych. Jeśli do nich należysz, ale jeszcze nie udało ci się kupić noktowizora, z pewnością chętnie skorzystasz z kilku porad dotyczących jego wyboru.

Jak działa noktowizor?

Noktowizor do swojego działania wymaga tak zwanego światła szczątkowego, czyli rozproszonego blasku księżyca lub gwiazd. Światło szczątkowe pada na światłoczułą płytkę, z której wybija elektrony. Te z kolei są przechwytywane przez sensor i przetwarzane na wzmocniony obraz otoczenia. Bez światła szczątkowego noktowizory praktycznie nie działają, dlatego jeśli zapadną całkowite ciemności, otoczenie musi zostać sztucznie doświetlone. Aby dodatkowe światło nie zostało wykryte przez innych ludzi albo zwierzęta, często wykorzystywane są promienniki podczerwieni. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż obecnie zazwyczaj wykorzystywane są noktowizory cyfrowe, które wyparły używane wcześniej noktowizory analogowe. Wzrost swojej popularności zawdzięczają lepszemu obrazowi, który się na nich uzyskuje.

Na jakie podstawowe parametry zwrócić uwagę?

Aby wybrać noktowizor, nie wystarczy pójść do sklepu i sięgnąć po pierwszy z brzegu egzemplarz. Na rynku istnieje szeroki wybór modeli, różniących się od siebie parametrami, a także możliwościami zastosowania. Jeśli zatem poszukujesz najlepszego do Twoich celów, warto abyś poznał kilka wskazówek, które podpowiedzą Ci, na co zwrócić uwagę.

Po pierwsze, zasięg noktowizora. Jest to najważniejszy parametr, który w istotny sposób wpłynie na to, co uda ci się zobaczyć (i kiedy). Oczywiście im większy zasięg, tym lepiej. Kierując się jednak tym parametrem, należy zwrócić uwagę, czy wybrany model noktowizora posiada wbudowany promiennik podczerwieni. W takim przypadku jego zasięg będzie różnił się w zależności od tego, czy znajduje się on w blasku światła rozproszonego, w świetle promiennika czy w całkowitej ciemności. Najbardziej zaawansowane modele, wykorzystujące światło z iluminatora, potrafią pokazać obraz nawet z odległości 600 m.

Po drugie, rozdzielczość, która im jest większa, tym więcej szczegółów pozwala dostrzec. Po trzecie – zoom. Jest on drugim parametrem, decydującym o możliwości obserwacji detali i ich przybliżania, w celu dokładniejszego przyjrzenia się. Zazwyczaj zaawansowane modele są w niego wyposażone, przykładowo w noktowizorze Yukon Photon RT 4,5×42, zoom cyfrowy umożliwia dwukrotne powiększenie.

Kolejne cechy w dużej mierze zależą już od indywidualnych potrzeb. Noktowizor, z którym będziesz się często przemieszczał, powinien być w miarę lekki i mały, a także mieć możliwość założenia na głowę lub hełm (jeśli będziesz go używał). Z kolei jeśli zależy ci na nocnych zdjęciach i nagraniach, warto aby posiadał funkcję ich zapisu. Przed wyborem skup się zatem na trzech głównych, podanych cechach, ale miej także na uwadze swoje własne potrzeby. Wówczas bez wątpienia noktowizor będzie satysfakcjonującą inwestycją na długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here