HTML - szkielet stron WWW

Z pewnością kiedyś zastanawialiście się jak to jest, że to wszystko w przeglądarce tak się wyświetla, jak to działa, jak to stworzyć w taki sposób, aby komputer rozumiał o co chodzi, jednym zdaniem – jak napisać stronę internetową?

Zainteresowanie się pisaniem stron internetowych to dobry wstęp do nauki programowania, które najlepiej rozpocząć od poznawania języka C++. C++ nie jest używany przy tworzeniu stron, lecz język lub raczej kod, jaki jest używany do ich powstawania czyli HTML może sprawić, że pomyślimy iż programowanie to jest to co sprawia nam przyjemność.
Wiemy już, że stronę tworzy się za pomocą kodu HTML, jednak nie tylko. HTML to tak naprawdę tylko szkielet strony, chociaż można tym kodem znacznikowym stworzyć całkiem przyjemną witrynę. W tych czasach mimo wszystko HTML-owi pomagają języki takie jak CSS czy JavaScript.
Za pomocą HTML tworzony jest szablon strony, jej podstawa, za pomocą CSS wygląd a JavaScript to język odpowiedzialny za różne zdarzenia na stronie.

Ale po koli… warto najpierw napisać parę stron w czystym HTML zanim sięgniemy po więcej. Jak stworzyć dokument, który stanie się stroną internetową? Nie potrzeba tutaj z reguły nic instalować, bo na każdym komputerze jest przynajmniej jedna przeglądarka internetowa. To właśnie przeglądarka internetowa jest środowiskiem, które umożliwia otworzenie naszego pliku, zawierającego naszą stronę. Taki plik tworzy się bardzo prosto, za pomocą na przykład notatnika, inaczej zwanego dokumentem tekstowym. Należy stworzyć taki dokument poprzez wybranie go z menu, wyświetlającego się po kliknięciu prawego przycisku myszy. Stworzyć go możemy gdziekolwiek chcemy, ale dla porządku fajnie by było, gdyby był to folder przeznaczony pod projekty, na przykład pod nazwą „moje strony internetowe”. Po stworzeniu takiego dokumentu trzeba go otworzyć, a następnie z menu jakie znajduje się w lewym, górnym roku wybrać plik i opcję „zapisz jako”. Pokaże się odpowiednie okienko, w które można wpisać nazwę dokumentu na przykład „strona o samochodach”, a pod opcją wpisania nazwy można wybrać rozszerzenie pliku. Nas przy tworzeniu stron internetowych interesuje rozszerzenie HTML, więc takie rozszerzenie należy wybrać z listy i kliknąć „zapisz”. Wygląd dokumentu się zmieni, teraz to plik posiadający ikonkę naszej przeglądarki. Klikając na niego uruchomi się w przeglądarce biała strona. Biała, dlatego że jeszcze nic nie wpisaliśmy.
Jak to zrobić? Wystarczy kliknąć na ten plik prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „otwórz za pomocą”, a następnie ” dokument tekstowy”. Ponownie otworzy nam się notatnik, lecz teraz jeżeli coś tam wpiszemy i klikniemy zapisz, to po odświeżeniu naszej strony w przeglądarce pojawi się tekst, który wpisaliśmy.

To pierwsze kroki zaznajamiania się z kodem HTML, oczywiście nie jest to takie proste, że tylko sobie wpisujemy. Aby napisać dobrą stronę, trzeba zastosować odpowiednie znaczniki, które musi zawierać każda strona, lecz powoli, nie wszystko na raz, w końcu jesteśmy tylko początkującymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here