Gumowce

Z gumowcami możemy mieć do czynienia podczas wykonywania wielu zawodów, które wymagają zakładania ubrania roboczego. Z pewnością korzystaliśmy z nich także podczas całkiem trywialnych, życiowych sytuacji takich jak wyprawa na grzyby czy spacer w deszczu. Gumowce damskie również często stanowią niezwykle stylowe dopełnienie naszego outfitu jesiennego. Jak rozróżnić zwykłe kalosze od tych, które określamy już mianem obuwia roboczego?

Gumowce i inne buty robocze oraz ochronne – kiedy należy je nosić?

Wykonywanie niektórych zawodów może wiązać się z ryzykiem zniszczenia własnej odzieży, w tym również butów. W takiej sytuacji pracodawca wyposaża swojego pracownika w buty ochronne. Mają one przede wszystkim za zadanie uchronić pracownika przed wydatkami związanymi z koniecznością kupowania coraz to nowszych butów do pracy. Gumowce możemy zaliczyć do obuwia ochronnego, ale równie dobrze mogą być one określane mianem butów roboczych. Wszystko zależy od ich specyfiki. Buty ochronne i robocze powinny zostać dobrane zależnie od wykonywanego zawodu i wiążącego się z nim ryzyka.

Gumowce w pracy – kiedy i po co ich używamy?

Gumowe buty mogą być niezbędne podczas wykonywania różnych zawodów szczególnie tych, które wymagają od nas poruszania się w podmokłym i wilgotnym środowisku. Gumowce chronią nas wtedy przed przemoknięciem. Nie mniej, w pracy możemy mieć do czynienia nie tylko z wilgocią, ale i różnymi niebezpiecznymi, a nawet żrącymi substancjami. Buty robocze, które nas przed nimi ochronią, będą nazywały się ”kwasoługoodporne”. Jest to niezbędny element na stanowiskach związanych z pracą w laboratoriach itp. Tam możemy bowiem mieć do czynienia z kwasami i ługami.

Przed czym jeszcze chronią buty robocze?

Odpowiednio dobranego gumowce przydadzą się także na stanowiskach, na których istnieje ryzyko skażenia materiałem biologicznym, czy też środkami promieniotwórczymi. Tego typu buty mają nam zapewnić maksymalną możliwą ochronę, ich podeszwy są więc najczęściej również antypoślizgowe. Chronią wobec tego pracownika przed nieszczęśliwym wypadkiem, o który zdecydowanie łatwiej w momencie, gdy mamy do czynienia z różnymi substancjami. Zagrożenie mogą stanowić również ciężkie i ostre przedmioty. Dlatego robocze gumowce męskie i damskie powinny spełniać wszelkie normy, dotyczące bezpiecznego obuwa w pracy. Wiele z nich wskazuje na konieczność używania w niektórych przypadkach antyprzebiciowych butów roboczych.

Gumowce damskie i męskie poza miejscem pracy

Kalosze to jedne z najbardziej praktycznych i przydatnych rodzajów obuwia. Oprócz tego, że świetnie sprawdzają się jako buty ochronne w miejscu pracy, to przydają nam się także w okolicy naszego miejsca zamieszkania. Gumowce są niezastąpione podczas wykonywania prac w ogrodzie. Dzięki nim nie musimy obawiać się pyłu, wilgoci i powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Korzystamy z nich także zawsze, wtedy gdy wybieramy się do lasu. W tym wypadku jesteśmy dodatkowo chronieni przed różnego rodzaju robactwem, w tym przed niebezpiecznymi kleszczami. Warto również wspomnieć, że kalosze to w dzisiejszych czasach bardzo modny element ubioru jesiennego. Oczywiście gumowce damskie i męskie do noszenia na co dzień różnią się od tych roboczych i nie muszą spełniać tak wielu atestów bezpieczeństwa. Nie mniej, zdecydowanie są niezastąpione jeśli chodzi o ochronę przed wilgocią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here