Czy prowadząc sklep internetowy, trzeba mieć kasę fiskalną?

W dzisiejszych czasach prowadzenie działalności zazwyczaj łączy się równolegle z prowadzeniem działalności internetowej. Dlatego, że jest to świetna reklama dla naszej firmy czy produktów. Prowadzenie sklepu internetowego daje możliwość zdobycia klienta, który mieszka na drugim końcu Polski czy nawet w innym państwie. Dzisiaj komunikacja jest tak rozwinięta, że sprzedaż poza granice państwa nie stanowi żadnego problemu. Dlatego warto założyć sklep internetowy.
Czy prowadząc sklep internetowy muszę mieć kasę fiskalną?
Prawo musiało dostosować się do zmian jakie zaszły w ostatnich latach. Poprzez rozwój internetu masowo zaczęły otwierać się sklepy internetowe. Dlatego prawo musiało uregulować tematykę posiadania kasy fiskalnej w sklepie internetowym.
Prawo mówi o zwolnieniu z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jeżeli sprzedaż odbywa się pocztą lub przesyłkami kurierskimi. Czyli w tym przypadku sklep internetowy jak najbardziej podpina się pod ten artykuł.
Jednak prawo wyklucza pewne produkty, których internetowa sprzedaż nie zwalnia z posiadania kasy fiskalnej. Do tych produktów zalicza się: gaz płynny, części do silników, silników spalinowych wewnętrznego spalania, przyczep i naczep; kontenerów, części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego, części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, silników spalinowych tłokowych, sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, anten, sprzętu fotograficznego, wyrobów z metali szlachetnych, płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych, dyskietek, kart pamięci.
Zatem istnieje cała masa produktów, których sprzedaż wymaga posiadania kasy fiskalnej. Nawet jeśli sprzedaż odbywa się wysyłkowo, poprzez sklep internetowy.
Jednak ustawa została tak skonstruowana, że można jeszcze ubiegać się o zwolnienie z prowadzenia kasy fiskalnej ze względu na wysokość obrotów. Kwota ta nie może przekroczyć 20.000 zł rocznie.
Zatem trzeba się dobrze wczytać w ustawę aby wiedzieć w jakich przypadkach trzeba mieć kasę fiskalną, a w jakich nie, ponieważ nieprzestrzeganie prawa dotyczącego prowadzenia kasy fiskalnej może zakończyć się karą grzywny lub karą finansową. Kara może zostać nałożona w wysokości 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Zatem jest to bardzo wysoka kara i opłacenie takiej kary może kosztować przedsiębiorcę naprawdę dużo.
Zatem nie warto kombinować, ponieważ prędzej czy później wszystko wychodzi na jaw. Kary za niedostosowanie się do obowiązującego prawa mogą być tak duże, że przedsiębiorca nie zdoła ich spłacić z zysku jaki przynosi dana firma. Zatem jeśli nie chcemy narażać swojej firmy to straty to nie warto ryzykować.
Warto także być dobrze zorientowanym w prawie i nadążać za zmianami jakie zachodzą w prawie, ponieważ zazwyczaj z nowym rokiem wchodzi dużo zmian prawnych. Lepiej już wcześniej przygotowywać się do zmian, jakie trzeba będzie zainicjować w swojej firmie, aby później nie było zbyt późno. Nie warto czekać na ostatnią chwilę z wprowadzaniem zmian w firmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here