Co warto wiedzieć o windach?

0
924

Winda to potoczne, popularne określenie używane w odniesieniu do dźwigów, wyciągów pionowych. To urządzenie, które zapewnia sprawny transport osób lub towarów, szczególnie często wykorzystywane w budynkach mieszkalnych, hotelach, biurowcach i innych tego typu konstrukcjach, w których konieczne jest przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi piętrami. Windy osobowe okazują się szczególnie przydatne i istotne dla osób starszych lub z niepełnosprawnościami, ponieważ zapewniają im swobodne poruszanie się pomiędzy kondygnacjami. Takie urządzenie musi jednak być odpowiednio dostosowane pod wieloma względami (np. wymiary, wielkość przycisków, czytelność informacji, obecność światła awaryjnego). Bezpieczeństwo i komfort są w tym wypadku niezwykle istotnymi kwestiami. Komponenty dźwigowe to jedne z takich części zamiennych, które sprawdzą się doskonale w każdego rodzaju windach. Warto wobec tego pomyśleć nad modernizacją windy w swoim budynku mieszkalnym czy lokalu, a w efekcie zapewnić jej użytkownikom możliwość swobodnego, pozbawionego barier korzystania z niej.

Lekcja historii na temat dźwigów

Dzisiaj dźwigi osobowe kojarzą nam się z konkretną konstrukcją. Kiedyś jednak takie urządzenia wyglądały nieco inaczej, chociaż schemat działania opierał się na podobnych aspektach. Z historycznych źródeł możemy dowiedzieć się, że ówczesne windy tworzone były przy pomocy kabiny zawieszonej na konopnym sznurku. No dobrze, ale jak taka konstrukcja była wprawiana w ruch? Napęd wówczas odbywał się przy pomocy ludzkich rąk bądź zwierząt.

Przejdźmy jednak do kolejnego, ważnego okresu w historii – epoki przemysłowej. W tym czasie powstało kilka wartych uwagi konstrukcji, jednak najważniejszą z nich była bezapelacyjne winda napędzana silnikiem parowym stworzonym przez Elishę Otisa w 1853 roku. Silnik elektryczny natomiast został wykorzystany w dźwigu szybowym już 27 lat później. Ten rodzaj silnika pozostaje do dziś jednym z najpopularniejszych rodzajów napędu dźwigów.

Nowoczesne windy na miarę współczesnych potrzeb

Nowoczesne windy oraz komponenty dźwigowe to coś, co zdecydowanie wykracza poza wcześniej znane konstrukcje. Dzisiaj możemy wejść do windy z dziecięcym wózkiem lub pokonywać kolejne piętra będąc osobą z niepełnosprawnościami. Nowoczesne windy to przede wszystkim urządzenia dostosowane do potrzeb społeczeństwa. Komponenty dźwigowe, które znajdziemy na stronie internetowej http://www.komponentylift.pl/ to bezpieczne części zamienne, dzięki którym możemy zmodernizować i usprawnić konstrukcje sprzed kilku lub nawet kilkudziesięciu lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here