Stosunki międzynarodowe - ciekawe miejsca pracy po ukończeniu tych studiów

Stosunki międzynarodowe to kierunek studiów, gdzie bardzo przyda się znajomość języków obcych. Wiele osób wybierając te studia zna już jeden czy dwa języki biegle. A że poprawne porozumiewanie się z osobami z zagranicy jest obecnie pożądane oraz dobrze płatne, warto uzupełnić swe wykształcenie o dodatkowy kierunek, jakim mogą być stosunki międzynarodowe. Gdzie znajdziemy po nim pracę?

Placówki dyplomatyczne

Dla wielu osób największym spełnieniem marzeń jest praca w placówkach dyplomatycznych czy w konsulatach zagranicznych. Nic dziwnego – jest to praca prestiżowa, całkiem dobrze płatna oraz ciekawa. Jednak dostać się tam nie jest łatwo – oprócz skończonych studiów oraz znajomości języków obcych, potrzebny jest łut szczęścia oraz coś, co nas wyróżni na tle innych kandydatów. Pracy warto szukać na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz w poszczególnych konsulatach. Najlepszym może udać się już na studiach – warto więc obserwować możliwości podjęcia praktyk. 

Instytucje i urzędy Unii Europejskiej

Polska na dobre rozgościła się w strukturach unijnych, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej młodych osób myśli o pracy na rzecz Unii Europejskiej. Co ciekawe, wiele uczelni w trakcie studiów na kierunku stosunki międzynarodowe organizuje różne wycieczki do Brukseli, by na żywo zobaczyć pracę tamtejszych urzędników. Oczywiście, pracę można także podjąć na miejscu, w Polsce. Aby dostać się na konkretne stanowisko, warto obserwować Europejski Urząd Doboru Kadr, gdzie znajdziemy nie tylko listę wymogów, jakie stoją przed kandydatami, ale także terminy rekrutacji. Podczas studiów warto sprawdzić wymagane kompetencje – będziemy mieli czas by zdobyć dodatkowe kwalifikacje czy podszkolić język do odpowiedniego poziomu. 

Firmy międzynarodowe

Mieszkając w dużym mieście możliwości podjęcia wymarzonej pracy są stosunkowo szerokie. Szczególnie w miastach wojewódzkich lokuje się wiele korporacji, które chętnie zatrudnią osoby posiadające wykształcenie związane ze znajomością prawa regulującego handel, rozumiejących ekonomię, politykę, czy orientujących się w stosunkach międzynarodowych. Ten kierunek studiów wymusza na studencie posiadanie bardzo rozległej wiedzy, która przyda się w pracy. Szansą dla młodych ludzi jest fakt, że do pracy można dostać się często już na pierwszym stopniu studiów i kończąc uczelnię z tytułem licencjata czy magistra mieć podstawowe doświadczenie. To pokazuje nas w o wiele lepszym świetle niż resztę studentów, którzy pierwszych doświadczeń będą szukać dopiero po studiach. 

Ośrodki badawcze

Jeżeli na uczelni poczujemy, że chcemy badać zależności między państwami, to jak ze sobą współpracują, wyciągać wnioski, które pozwolą na poprawę stosunków międzynarodowych, to nic nie stoi na przeszkodzie, by pracować w ośrodkach badawczych. Często absolwenci jednocześnie decydują się nad otworzeniem przewodu doktoranckiego. Pracy najlepiej szukać bezpośrednio w ośrodkach, w których widzimy się jako przyszły pracownik. 

Stosunki międzynarodowe to kierunek dający duże możliwości – szczególnie dla tych osób, które postanowią już w trakcie studiów szukać różnych staży czy praktyk. Podobnie jest zresztą z innymi studiami – ciężka praca oraz dążenie do celu sprawi, że te 3 czy 5 lat będą obfitować w ciekawe i rozwijające wydarzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here