karta pamięci 128 GB

Dodatkowe miejsce na dane jest niezwykle przydatne w przypadku smartfonów, aparatów, a nawet konsol do gier. Najczęstszym wyborem jest karta pamięci – 128 GB to zazwyczaj wystarczająca przestrzeń, by znacznie usprawnić korzystanie z urządzenia. Jak działa tego typu produkt?

Podstawy działania – jak funkcjonuje karta pamięci?

Choć znajomość dokładnej specyfiki działania karty pamięci nie jest konieczna do korzystania z takiego rozwiązania, warto zapoznać się przynajmniej z podstawowymi informacjami. Funkcjonowanie tego elementu odbywa się na zasadzie pamięci flash, która odczytuje wartości napięcia z wykorzystaniem specjalnego zestawu bramek logicznych. Z ich pomocą zapisywane i czytane są poszczególne bity informacji – taki sam proces zachodzi w przypadku niezwykle popularnych, wydajnych i energooszczędnych dyskach SSD. Tego typu karta jest najczęściej wykorzystywana w smartfonach i aparatach, choć może pojawić się również w konsoli. Z pomocą takiego produktu wbudowana pamięć może być łatwo i szybko rozszerzona o dodatkowe gigabajty.

Jednym z największych atutów tego rozwiązania jest nieduży rozmiar, a także minimalny pobór energii. Z tego względu karty pamięci pojawiają się przede wszystkim w urządzeniach przenośnych. To wygodny i uniwersalny sposób, by powiększyć dostępne miejsce na dane.

Co to znaczy „karta mSD”? Czym różnią się poszczególne standardy?

Istnieje sporo typów kart pamięci, lecz najpopularniejsze z nich to SD i microSD. W przypadku tej drugiej możemy spotkać się także z oznaczeniem karta mSD. Różnica między nimi to przede wszystkim rozmiar – dopisek „micro” oznacza mniejsze gabaryty; są to produkty wykorzystywane głównie w smartfonach. Aparaty natomiast częściej obsługują format SD, choć możliwe jest także zastosowanie specjalnej przejściówki.

Oprócz tego można natknąć się na oznaczenia takie jak SD, SDHC i SDXC. Co oznaczają te skróty? To poszczególne wersje głównego standardu Secure Digital, czyli właśnie SD – odnoszą się one do dopuszczalnych parametrów danego produktu. Oto lista limitów pojemności:

  1. SD – karty pamięci o rozmiarze do 2 GB,
  2. SDHC – produkty o pojemności pomiędzy 4 a 32 GB,
  3. SDXC – rozmiar sięgający od 64 GB do nawet 2 TB.

Karta pamięci do różnych urządzeń – na co zwrócić uwagę?

Najczęściej kupujemy karty pamięci do telefonów, aparatów, konsol, a w pewnych przypadkach nawet do laptopów. Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy skutecznie wykorzystać możliwości tej technologii? Warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, ile urządzenie oferuje aktualnie pamięci i ile przestrzeni nam brakuje. Choć oczywiście im więcej gigabajtów, tym lepiej, karta o największej możliwej pojemności może okazać się nieopłacalna, jeżeli nie wykorzystamy pełni jej możliwości. Należy także sprawdzić, jaki format obsługuje takie urządzenie – w przypadku smartfonów jest to najczęściej microSD, podobnie jak w przypadku konsoli.

Aparaty natomiast częściej obsługują właśnie format SD, choć aktualnie możemy bez problemu kupić także modele ze slotem na kartę w standardzie micro. Parametry sprzętu również mogą wpłynąć na decyzję o karcie – zwłaszcza gdy chcemy nagrywać obraz w rozdzielczości 4K. W tej sytuacji idealnie sprawdzą się najnowsze karty SDXC obsługujące zapis z prędkością 90 MB/s. Dobrym rozwiązaniem będzie w tym przypadku karta pamięci 128 GB, która zapewni optymalną pojemność – jedną z najlepszych propozycji jest Samsung EVO Select 128 GB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here