Programista - czy warto nim zostać?

Wokół zawodu programisty narosło wiele mitów. Najwięcej z nich dotyczy zarobków – utarło się, że programiści zarabiają ogromne pieniądze. Owszem, ich zarobki nie należą do najmniejszych, jednak czy warto decydować się na ten zawód tylko ze względu na perspektywę wzbogacenia się?

Przed wybraniem tej ścieżki kariery, warto zdać sobie sprawę z tego, że ten zawód nie jest przeznaczony dla każdego. Tak jak inne zajęcia, także ten ma swoje mocne i słabe strony. Niejednokrotnie zawód programisty jest jednak pokazywany w mediach jako ten, który ma tylko pozytywne aspekty.

Przed wyborem takiej drogi kariery, należy zdać sobie sprawę ze słabych stron zawodu programisty i mitów, jakie narosły na jego temat. Praca informatyka jest wykonywana przy komputerze. To właśnie przy nim spędza długie godziny pracy, jego wzrok jest narażony na patrzenie w monitor, przez co szybciej niż inni może mieć problemy z tym zmysłem. Wiele osób posiada przekonanie, że programista dostaje duże pieniądze, dając niewiele od siebie. To kolejny mit – w rzeczywistości musi nieźle się napracować, aby otrzymać wypłatę. Zdarza się, że podejmowane projekty są długie i żmudne i chociaż na jego początku wydaje się, że jeszcze dużo czasu zostało do zakończenia, a rozwiązania zostaną prędzej czy później wygenerowane, po drodze pojawiają się często nieprzewidywalne problemy. Dodatkowo, kłopotem może być kontak z trudnym, nieprzyjemnym klientem. Jeśli dodamy do tego ból kręgosłupa pojawiający się po długotrwałym siedzeniu przy komputerze, pada pytanie – czy warto?

Informatyk powinien przez cały czas rozwijać się. Ze względu na prężny rozwój nowych technologii, poznane na studiach programy i narzędzia, po kilku latach mogą już być nieprzydatne. Należy więc przez cały okres zatrudnienia śledzić nowinki i orientować się, co w trawie piszczy.

Programista, który chce być na bieżąco z narzędziami pracy, musi dużo się uczyć. Już podczas studiów wiele czasu spędza na nauce, z czego warto zdać sobie sprawę, inwestując czas i energię do realizacji tych studiów. Zostanie programistą bez ukończonych wcześniej studiów, o ile w teorii jest możliwe do wykonania, w praktyce jest trudne. Ostatnio coraz bardziej popularne stały się kursy dla informatyków, które mają gwarantować stałą i dobrze opłacaną pracę.

Jedną z najczęściej podawanych zalet tego zawodu są zarobki programisty. W zachodniej Europie różnica pomiędzy zarobkami pracownika IT a przeciętną pensją nie jest duża. W Polsce jest inaczej, gdyż programiści są często zatrudniani przez zagraniczne firmy, w których zarobki są na ogół wyższe niż standardowe wynagrodzenia dla osób z innych branż. Takie firmy z dużymi przychodami stać również na to, aby podkupywać sobie wykwalifikowanych pracowników, stąd walka na rynku o programistów.

Podsumowując, zawód programisty może być spełnieniem marzeń wielu Polaków, którzy chcieliby mieć dobrze płatną pracę. Ten zawód nie jest jednak dla wszystkich i warto pamiętać, że istnieją także inne zawody czy kierunki studiów, których ukończenie może wiązać się z nabyciem dobrze płatnej pracy, np. medycyna czy prawo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here