Jakie korzyści posiada programista na własnej działalności gospodarczej?

Gałąź gospodarcza taka jak IT jest jedną z grup gospodarki, która w ostatnich latach rozwija się w coraz to szybszym tempie. Dlatego jest coraz większe zapotrzebowanie na programistów z IT. Dodatkowo programiści IT zarabiają dużo. Jest to kolejny pozytywny aspekt, tego by przyuczać się na programistę. Jednak nie wszyscy programiści w Polsce zarabiają tyle samo. Wszystko uzależnione jest od firmy, rodzaju wykonywanej pracy a także umowy, na podstawie której pracuje.
Programista na własnej działalności gospodarczej zarabia więcej niż programista zatrudniony na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenie. Dlatego coraz więcej profesjonalnych programistów decyduje się na założenie swojej działalności gospodarczej.
Początkowo programiści zaczynają swoją karierę na umowie o pracę. Jest to taka stabilna forma zatrudnienia, która oferuje wiele korzyści, takie jak płatny urlop, regularna wypłata, pełne świadczenia socjalne, wszystkie dostępne w firmie benefity, liczne dofinansowania np. do studiów podyplomowych czy dodatkowa opieka medyczna, ubezpieczenie lub atrakcyjne ceny zajęć sportowych. To wszystko sprawia, że programiści chętnie zatrudniają się w firmie na etat na podstawie umowy o pracę. Przez co nie muszą myśleć po wyjściu z pracy o pracy.
Jednak z biegiem lat i nabieranym coraz to większym doświadczeniem wielu programistów decyduje się na założenie własnej działalności, dzięki której mógłby zarabiać większe pieniądze i sam decydować o swojej pracy. W którymś momencie firma może być na tyle rozwinięta, że pracodawca nie musi już pracować, tylko wystarcza mu dochód uzyskany z pracy zatrudnionych pracowników.
Jednak praca na swojej działalności nie daje tylu benefitów, co praca na podstawie umowy o pracę. Co prawda niesie za sobą większe zarobki, aczkolwiek trzeba liczyć się z faktem, że w przypadku firmy jednoosobowej trzeba samemu pracować na zysk i renomę. Zatem nie ma możliwości korzystania już z takich przywilejów jak płatny urlop: dofinansowania, świadczenia socjalne czy dodatki do zajęć sportowych.
Jednak możliwość elastycznego czasu pracy oraz samorealizacji jest nieoceniona dla niektórych. Dlatego w niektórych przypadkach naprawdę warto założyć swoją działalność gospodarczą i pracować na własny rachunek. Do plusów można także zaliczyć możliwość wykonywania obowiązków z dowolnego miejsca, samodzielną pracę nad wybranym projektem, a przede wszystkim wyższe wynagrodzenie. Istnieje także możliwość samodzielnej formy rozliczania się w ZUS i Urzędzie Skarbowym. W takim przypadku można dodatkowo zyskać, poprzez odliczanie od podatku wszystkie zakupów związane z działalnością. Przez co można otrzymać część zrobionych zakupów na firmę. Co wpływa korzystnie na budżet firmy.
Nie da się jasno określić jakie warunki prace są najkorzystniejsze. Wariantów jest cała masa, aczkolwiek trzeba szukać takiej opcji, która będzie idealnym rozwiązaniem dla nas samych. Także przed dokonaniem wyboru przeanalizować wszystkie za i przeciw, tak żeby cieszyć się swoją pracą i korzyści z niej płynących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here