Chcesz mieć piękne i zdrowe zęby? Zadbaj o oczyszczanie szkliwa

0
602

Na pewno znasz podstawowe zalecenie dotyczące higieny jamy ustnej. „Myj zęby dwa razy dziennie”. Czy to jednak wystarczy, aby zęby pozostały w dobrej kondycji i ładnie się prezentowały? Raczej nie. Oprócz częstego mycia, warto między szczotkowaniem używać nici dentystycznej oraz przepłukiwać jamę ustną specjalnym płynem. Zaniedbanie tych czynności oraz spożywanie dużej ilości herbaty, kawy, wina, słodyczy lub palenie papierosów prowadzą do powstawania na szkliwie osadu nazębnego, która szybko może przekształcić się w kamień nazębny.

Czym jest osad i kamień nazębny?

Osad nazębny gromadzi się na powierzchni zębów w ciągu dnia. Wystarczy już kilka godzin bez czyszczenia, by bakterie go tworzące pojawiły się na szkliwie. Osad nazębny sprawia, że zęby, a zwłaszcza przestrzenie międzyzębowe i linia dziąseł, tracą swój blask i stają się pożółkłe. Jeśli nie zostanie w porę usunięty, na skutek związków zawartych w ślinie, zamienia się w kamień, który jest twardszy i ciemniejszy od płytki nazębnej. Oprócz pogorszenia wyglądu zębów, kamień stanowi też poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Powoduje demineralizacje uzębienia, a znajdujące się nim bakterie, dzięki dostarczanemu z pożywieniem cukrowi, wywołują próchnicę, która stopniowo rozwija się i powoduje coraz większe ubytki. Kamień może też prowadzić do innych chorób tj. parodontoza.

Jeśli na twoich zębach pojawił się już kamień nazębny, konieczna będzie wizyta u dentysty. Dzięki zabiegowi nazywanego skalingiem, stomatolog zdoła przywrócić twoim zębom zdrowie i ładny wygląd. Jeśli twoim problemem jest jedynie osad nazębny, przyda ci się piaskowanie, który go usunie i rozjaśni twój uśmiech. Oba te zabiegi wykonywane są przez Felkner Estetyczna (http://felknerestetyczna.pl/stomatologia/skaling-i-piaskowanie-zebow/), gabinet stomatologiczny w Lublinie, który oferuje kompleksowe usługi związane z profilaktyką i leczeniem chorób zębów.

Na czym polega skaling i piaskowanie?

Skaling to metoda usuwania kamienia nazębnego polegająca na przykładaniu do zębów specjalnego urządzenia zwanego skalerem. Skaler emituje ultradźwięki, które odrywają zwapniałą skorupę od szkliwa. Oprócz ultradźwięków zamiennie stosuje się też np. laser, fale dźwiękowe lub roztwór perhydrolu. Po przeprowadzeniu skalingu, dentysta zazwyczaj robi także piaskowanie zębów, które opiera się na aerozolu zawierającym piasek dentystyczny. Dzięki piaskarce, która wytwarza wysokie ciśnienie, spray dociera na powierzchnię szkliwa oczyszczając je z osadu i likwidując przebarwienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here